Teknoloji

Arabalarımızda kışa girmeden alınacak hazırlıklar nelerdir, kış kontrollerini nasıl yapabiliriz?

Kış mevsimi geldi ve aracımızı bu mevsime göre hazırlayıp adapte etmemiz hem kendimizin hem de trafikteki diğer sürücüler için hayati önem taşımaktadır. Bireysel olarak el ve göz yordamı ile aracımızın kış mevsimine ne denli hazır olduğunu çok basit bir şekilde anlayabilir eksiklerin giderilmesi veya iyileştirilmesi ile ilgili önlemleri alabiliriz.

Ücretsiz kış kontrolü için size en yakın hizmet noktamızdan randevu alabilirsiniz

Kışın Olmazsa Olmazı Kış Lastikleri

Kışın alınabilecek en iyi önlemin en başında kış lastikleri geliyor. Kış lastikleri sadece kış şartlarında değil +7 derecenin altındaki tüm sıcaklıklarda normal veya dört mevsim lastiklere göre daha fazla yol kavrama ve kısa fren mesafesi sunmaktadır. Türkiye’de belirli araçlarda Aralık ayı ile başlayan ve takip eden yılın Nisan ayına kadar kullanımı zorunlu tutulmaktadır. Kış boyunca lastiklerinizin dış yüzeylerini ve havasını sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Kış lastiğimizin değişim veya kullanım sıklığına bağlı olarak son kullanma tarihine göz önünde bulundurmanız gerekir, görünüşü iyi olsa bile kış lastiklerinizin sekiz yıldan fazla olmamalıdır.

Antifriz Kullanımı Nasıl Olmalı

Antifrizin işlevi radyatör suyunun donma derecesini düşürüp motoru ve diğer parçaları donmaya karşı koruma altına almaktır. Kışa girmeden motorumuza -30 dereceye kadar koruma sağlayacak olan antifrizi eklemeliyiz. Antifriz kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken şey ise motorun soğuk olduğu ve arabanızın çalışmadığından emin olmaktır. Antifrizin kullanım oranı ise kullandığınız antifrize ve türüne göre değişiklik gösterebilir.

Cam suyundaki antifriz kullanımına da özen göstermeniz bu mevsimlerde cam suyundaki donmayı da engelleyecektir, cam suyunuzda mümkün olduğunca antifriz yoğun sular tercih edin.

Motoru Isındıktan Sonra Bekleyin

Hemen hemen her sürücünün dikkat ettiği yola çıkmadan önce aracın motorunu çalıştırıp beklemek. Otomobilinizi çalıştırdıktan sonra 5 ila 10 dakika arası beklemede kalmanız hem otomobilinizin sürüş öncesi kontrollerini yapmanıza hem de bu süreçte motorun hareket öncesi uygun sıcaklığa ulaşmasını sağlayacaktır.

Kış aylarında kullanmadığınız aracınız varsa haftada en az 2-3 kere motoru çalıştırıp çalışır durumda tutmanız aracınızın akü ve motor yağı sağlığı açısından önemlidir.

Yola Çıkmadan Önce Arabanızın Dışını Kontrol Edin

Kışın araçlarımız daha çabuk kirlilik biriktirir ve temizlenmeyen birikintiler donarak görüş alanımızı engeller. Farlar, camlar ve aracımızın tavanındaki birikintilerden araç hareket etmeden önce arındırmamız trafik akışında görüşümüzü engelleyecek ve buna bağlı kazaların olmasından önleyecektir. Kış aylarının olmazsa olmazlarından yol tuzlamaları bize güvenli bir sürüş sağlasa da aracımızın boya ve diğer aksamları için zararlı olabilmektedir, mümkünse aracımızı bu süreçte sık aralıklarla su ile arındırmalıyız.

Araba bakımı için iyi havalı bir gün seçerseniz yıkadıktan sonra kurumasını bekleyebilirsiniz. Sıcaklıklar donma noktasından çok daha düşükse arabanızı yıkamamalısınız. Aksi takdirde kapı kilitleri ve lastikler donabilir. Boya sıcak-soğuk farkından dolayı yıpranabilir.

Akü Testi

Akümüz aracımızın can damarıdır, kış gelmeden önce kesinlikle gözden geçirilmelidir. Sıcaklığın düşmesi aracımızın çalışmasında marş dinamosuna daha fazla yük binmesine neden olmaktadır, düşük performanslı akülerde aracımız marş almakta zorlanır bazen de hiç çalışmaması gibi durumlarla karşılaşmamıza neden olabilmektedir. Kontağı çevirdiğinizde aracımızın içi aydınlatmaları olması gerekenden daha az ışık veriyorsa, gösterge panelindeki ışıkları az yanıyorsa akünüz zayıflamış veya bitmeye yakın olabilir. Akünüz eskiyse ve kış aylarındaysanız, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için yeni akü almanız yerinde olacaktır.

Polen/Yakıt Filtreleri

Araçlarımızdaki polen ve yakıt filtreleri araç motorunun çalışma düzenini tamamen değiştirir. Kirli, kullanım ömrünü doldurmuş veya tıkalı bir filtre, motora ihtiyacı olan temiz hava ve yakıt girişini kısıtla bu da motorun çekiş gücünün düşmesine neden olur. Kış mevsiminde motor daha fazla hava ve yakıt ihtiyacı duymaktadır, bu filtrelerin yetersiz olması aracın fazla yakıt yakmasına ve buna rağmen düşük performans göstermesine yol açar.

Camları İyice Temizleyin

Tüm camlarınızı trafiğe çıkmadan önce mutlaka temizleyin. Cam suyumuzun donmaması için antifriz katkılı sular kullanın. Sileceklerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun ve değişim yapın.

Nem, temiz cam üzerine daha az tutunur bu sebeple içten de camları temizlemekte fayda var. Camlar yine de buğulanırsa ısı en sıcak ve havalandırma en yüksek seviyeye ayarlanmalıdır. Klima sistemi havadaki nemi çeker ve camlarınızdaki buğulanmayı önler.

Yolda Kalmaya Karşı Çanta Hazırlayın

Kış aylarında fırtınada kalabilir veya aracınız arıza çıkabilir bu tarz bir durumda ihtiyacınız olan şeylerin bulunduğu bir çantayı önceden hazırlamanız önemlidir. Çantada bulundurmanız gerekenler arasında battaniye, hazır gıda maddeleri, içme suyu, buz çözücü tuz ve buzu veya karı kazımak için kürek olmalı. Herhangi bir uzun süreli yolda kalma durumu için ise powerbank ve şarj kablosu sayesinde telefonunuzu şarj edip acil durum servisleri ile iletişim içerisine girebilirsiniz.

Aracınızın Kasko ve Trafik Sigortasını Kontrol Edin

İstenmeyen bir kaza durumunda sigortanızın teminatlarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Mevsimsel şartlardan veya kaza durumunda yolda kaldığınızda sigorta şirketiniz size çekici hizmeti sunuyor mu kontrol edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir