Yaşam

Bu Hafta Ne Öğrendim #35

 

1970 FIFA Dünya Kupası elemelerinde karşılaşan iki komşu ülke El Salvador ve Honduras arasındaki üçüncü maç sonrası bir savaş çıkmış ve bu savaş tam 100 saat sürmüş. Dünya literatürüne “Futbol savaşı” olarak geçen savaşta 2.100 kişi ölmüş ve 10 binden fazla insan yaralanmış. Aferin.

Rus Çarı Petro, güya Rusya’yı modernleştirmek için zamanında sakala karşı bir mücadele başlatmış ve insanlardan sakal vergisi almaya başlamış. Vergisini veren, üzerinde sakal bıyık figürü olan bozuk para gibi bir sembolü alıp, kontrol esnasında gösterip geçiyormuş. Hey gidi deli Petro…

1998 Yılında Rusya’da patlak veren ekonomik kriz yüzünden öğretmenlerin maaşları ödenemeyince, maaşların tabut yada tuvalet kağıdı şeklinde ödemesi teklif edilmiş. Öğretmenlerin teklifi reddetmesi üzerine, uzun süren bir pazarlık sonunda öğretmenlere maaş yerine ayda 15 şişe votka verilmesi kararlaştırılmış. Öğretmenler, kendilerine verilen votkaları satarak geçimlerini sağlayabileceklerini düşünerek bu teklifi kabul etmiş. Rusya’da yarım litrelik şişelerde satılan votkaların fiyatı o zamanlar 2-3 dolar arasında değişiyormuş.

Amerika’daki Ohio Devlet Üniversitesi’ne ait Big Ear (Büyük Kulak) radyoteleskopunda, 15 Ağustos 1977’de, Dr. Jerry Ehman tarafından olağan dışı bir radyo sinyali tespit edilmiş. Sinyal, dünya dışı, hatta güneş sistemi dışı kökenli sinyallerden beklenen tüm özelliklere uyuyormuş. Dr. Ehman, bu sinyali tespit ettiğinde heyecanlanarak, sinyalin kağıda basılı işaretlerini kalemle yuvarlak içine almış ve sayfanın üzerine “wow!” yazmış. O günden sonra bu esrarengiz sinyalin adı Wow Sinyali olarak kalmış.

2013 yılında, İngiltere’nin Birmingham şehrinde görev yapan bir cerrah, ameliyat ettiği hastasının karaciğerine kendi adının baş harflerini kazımış. Cerrahın gerçekleştirdiği bu manyakça olay, başka bir cerrahın yaptığı ameliyatta fark edilmiş. Adam sanki ağaç kabuğuna sevgilisinin ismini kazıyor. (Ağaca da kazımayın!)

İkinci Dünya Savaşı’nın ateşli günlerinde, bir ormanda gizlenmeleri ve hiçbir şart altında teslim olmamaları emredilen 4 Japon askeri, aldıkları emri yerine getirip orman şartlarında yaşamışlar ve kendilerine karşı tehdit olarak gördükleri insanları bulundukları yere yaklaştırmamışlar. Bir süre sonra savaş bitmiş fakat bu dört asker, uçaklardan atılan, savaşın bittiği ile ilgili bildirilerin, düşmanın bir oyunu olduğunu düşünmüşler. Bu şekilde yıllarca ormanda yaşamış olsalar da zaman içinde fire vermeye başlamışlar. İnanması zor ama Hiroo​ Onoda isimli asker ve üç arkadaşı, İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra 29 yıl daha savaşmaya devam etmiş. Hayatta kalan son asker olan Hiroo Onoda, 10 Mart 1974’te Filipin Ordusuna uzun uğraşlar sonunda teslim olmuş. Bu Japonların sözüne güvenilir arkadaş.

Meşhur Güney Koreli araba markası Hyundai’nin okunuşu “hundayi” değil, Honde imiş. Benim düldül de Hyundai marka olduğu için gerçekten şaşırdım. Hatta sanayideki Hyundai ustasına da bu bilgi ile hava atmayı düşünüyorum. Kelimeler Benim takipçilerinden Beyza’ya, tüm BHNÖ yazılarının altında paylaştığım BHNÖ formu ile gönderdiği bu bilgi için teşekkürler.

Armageddon isimli bilimkurgu filminde o kadar çok “gerçekte olması imkansız” sahne varmış ki NASA, eğitimlerinde yanlışları göstermek için kursiyerlere bu filmi izletiyormuş. Demek ki biryerlerde örnek gösterilmek için illa iyi bir şey yapmamıza gerek yok 🙂

Hindistan ordusu, Ağustos 2012 ile Şubat 2013 arasında, 6 ay boyunca”Çin Devleti’nin gönderdiği casus dronlar” olduğunu sandıkları Venüs ve Jüpiter gezegenlerinin hareketlerini takip etmiş. Dünya üzerindeki milyonlarca insan -üzgünüm ama buna belki siz de dahilsiniz- Güneş sistemindeki diğer gezegenlerin Dünya’dan çıplak gözle görülemediğini sanıyor. O güzel insanlara, gece gölgenin rahatına bakacağına kaldır kafanı da gökyüzününün güzelliklerine bak diyorum.

İstanbul’da senelik izindeyim, o yüzden bu hafta kısa kestim. Haftaya görüşelim.

Yükleniyor…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir