Yaşam

İştah Kesen Yiyecekler

Diyet yaparken herkes iştahını nasıl keseceğini düşünür. Ne yesek ne içsek yememizi kısabiliriz. Diyet yaparken yemeklerimizin arasında yiyerek iştahımızı kesesek yiyeceklerden birkaç örnek;

1.Elma Bir elma yiyerek aşırı açlığınızı bastırabilirsiniz, üstelik uzun süre boyunca tok tutacak ve enerji verecektir. Hem kalori ve yağ oranı düşüktür hem de yüksek lif içeriği ile açlığı giderir. Fazla yemeyi engeller ve midede yer açarak midenin rahatlamasını da sağlar. Doğal şekeri ile kan şekeri düzeyini sağlıklı bir seviyede tutar. Bu da vücudun daha fazla karbonhidrat tüketimini önler.

2.Yulaf Yulaf da lif açısından zengin başka bir besindir. Karbonhidrat ve yağları yavaş yavaş yakar. Böylece daha az aç hissetmeyi sağlar. Şeker hastaları için idealdir, süt ile tüketilebilir.

3.Çam fıstığı İştahı bastırır, kimyasal pinolenik asit içerir ve çoklu doymuş yağ ile açlığı giderir. Kolesistokinin ve glukagon benzeri peptid 1 hormonları ile iştah bastırma işlevini görür. Yüksek miktarda protein içerir ve gün içinde iştah azalmasına %29 katkı sağlar.
4.Keten tohumu Omega 3 yağları ve lif içerir. Şeker seviyesini dengeler. Tatlı, sandviç, salatalar veya yemeklerde kullanılabilir. Açlığı bastırır.

5.Su vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden biridir. Gün içinde bol miktarda içilen su, beyne midenin dolduğu sinyalini gönderir. Kalori içermez.

6.Yeşil çay Antioksidan içerir, gıda alımı isteğini kontrol eder ve hormon salınım uyarılarını sınırlar. Metabolizma hızını düzenler, yağ sindirimini sağlar, enerji artırır, yağ yakar.

7.Peynir altı suyu proteini Kilo kaybına da yardımcıdır. Tokluk hissi verir.bağışıklık sistemi ve kan şekerinin düzenlenmesinde etkindir.

8.Çorbalar bir diyette iseniz, diyetisyenlerin en sık tavsiye ettiği gıda çorbadır. Yüksek su içeriği ile iştah ve kilo kaybını sağlar.

9.Salatalar ana yemek öncesi, lahana, ıspanak gibi sebze salatalarını tüketin. Bu öğünlerde aşırı yemek yemenizi engeller. Yüzde 12 daha az kalori alınır ve glikoz ile şeker dengelenir.

10.Bitter çikolata Küçük parça bitter çikolata açlığı bastırır, kan şekerini dengeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir