Yaşam

Bu Hafta Ne Öğrendim #33

 

Kolombiyalı meşhur uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar‘ın tetikçiliğini yapan ve 3.500 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Popeye lakaplı, 54 yaşındaki John Jairo Velásquez, 2014 yılında hapisten çıkmış ve şu anda 250.000 kişinin abone olduğu Youtube kanalı ile uğraşıyormuş. Üç değil, beş değil, üç bin beş yüz adam öldürmüş. (Hadi yarısı doğru olsun) Bu adamla aynı şehirde bile yaşıyor olmak istemezdim.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un servetinin büyük bölümü Apple değil, Disney hisselerinden oluşuyormuş. Disney hisselerinin Jobs’ın servetindeki payı tam %78’miş. Gerçi kefenin cebi yok.

Allah korusun fakat olur da bir gün araba ile suya düşersek, arabanın içinden çıkmak için kapıyı açmaya çalışmak yerine, camı açmalıymışız. Çünkü suyun basıncı kapının açılmasını engelliyormuş. Cam açılmıyorsa, camın kenarlarına yakın yerlere sert bir cisimle vurarak camı kırmaya çalışmalıymışız. Son çare, arabanın içinin tamamen su ile dolmasını (basıncın eşitlenmesi için) bekleyip ondan sonra kapıyı açmaya çalışmakmış. O panikle ne tarafa yüzeceğimizi anlayamadığımızda arabadan çıkan hava kabarcıklarını izlememiz gerektiğini de hatırlamalıymışız. Olmaz olmaz demeyin, bir gün lazım olabilir.

Köpekbalıkları çok vahşi hayvanlar değil mi? Belki de en çok insan öldüren hayvandır. Öyle mi düşünüyorsunuz? Amerika’da her yıl inekler tarafından öldürülen insan sayısı 20, köpekler tarafından öldürülen insan sayısı 30, karıncalar tarafından öldürülen insan sayısı ise 50 imiş. Bununla birlikte, 2014 yılında, dünya genelinde sadece 7 insan köpekbalıkları tarafından öldürülmüş. Aynı yıl, insanlar tarafından öldürülen köpekbalığı sayısı ise en az 63 milyon (274 milyon olduğu iddia ediliyor) ve bu sayı her yıl artıyormuş. Peki insanlar bu kadar köpekbalığını neden öldürüyor biliyor musunuz? Köpekbalığı yüzgeci çorbası için. Evet, her önüne geleni yiyen acayip Çinliler, milyonlarca köpekbalığını bir çorba için öldürüyormuş. İnsan ırkı olarak dünyanın mikrobuyuz resmen.

İki zıt anlamlı kelimenin bir arada kullanılmasına oksimoron deniyormuş. Örneğin, orijinal kopya, çareler çaresiz, sessizliğin sesi, gerçek yalanlar, sessizce haykırmak gibi kelime grupları birer oksimoronmuş. Yalnız oksimoron kelimesi de başlı başına bir oksimoronmuş. Oksi akıllı, zeki anlamına gelirken, moron aptal demekmiş.

Dört ayağın vermiş olduğu avantajla birçok hayvan, insana göre daha hızlı koşar. Fakat konu uzun mesafe olunca orada işler değişiyormuş. Uzun mesafede, bir insan hemen hemen tüm hayvanları geçebilirmiş. Bunun sebebi, insan vücudunun, hayvanların aksine nefes alarak değil, terleyerek soğumasıymış. Sıcak bir günde 42 kilometrelik bir maratonda bir insan, bir atı geçebilirmiş.

2001 yılında Ganalı bir adam, bir büyücüye gidip, bedeninin kurşun geçirmez olmasını istediğini ve bunun için kendisine bir iksir vermesini söylemiş. Büyücü iksiri hazırlayıp adama vermiş ve adam bu iksiri 2 hafta boyunca her gün vücuduna sürmüş. Sonra köydeki bir arkadaşından kendisine ateş etmesini istemiş. Tabii ilk kurşunda tahtalı köyü boylamış. Bu olayın üzerine köylüler gidip büyücüyü linç etmeye kalkmışlar. Tabii iksirle kurşun geçirmez olacağını zanneden adamın hiç suçu yokmuş çünkü o kandırılmış.

Dünya üzerinde yaşayan 7.3 milyar insan var ve biz dahil evrendeki her şey atomlardan oluşuyor. Bir atomun %99.9’undan fazlası boşluktur ve eğer dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar atom çekirdeği boyutuna küçülebilse (içimizdeki boşluk yok olabilse), hepimiz, evet tam 7 küsür milyar insan, bir bonibon tanesine sığabilirmişiz ve her ne kadar aklımız almasa da bu bonibon 450 milyon ton ağırlığında olurmuş. Öyle çok da şey yapmamak lazım yani. Bu ve bunun gibi beyin yakan (fakat bir o kadar bilimsel) birçok hesaplamaya buradan ulaştım.

Lolipop çubuklarında, tam şekerin bulunduğu kısımda bir delik bulunur ve bu deliğin amacının ne olduğunu kimse bilmez. Kelimeler Benim takipçilerinden sevgili Ezgi Özdemir o deliğin ne işe yaradığını öğrenmiş ve bizimle de paylaşmış. Meğer lolipop üretilirken şekerin bir kısmı erimiş halde o deliğe girip, şekerin çubukta sabit durmasını sağlıyormuş. O delik olmasa, şeker çubuktan hemen ayrılırmış. Teşekkürler Ezgi!

(Başka bir takipçimden (Abide) bir bilgi daha geldi fakat o bilgi için yazılı bir kaynak bulamadığım için yayınlayamadım, kusuruma bakmasın.)

Yükleniyor…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir